Portfolyo Nedir?
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Öğrencilerin yeteneklerini, becerilerini, güçlü ve zayıf yönlerini, karakteristik özelliklerini öğrenme alanlarıyla ilişkili olarak göstermiş, çaba göstererek eriştikleri başarı düzeyini yansıtan ürünlerden meydana gelen, çalışma koleksiyonudur. Öğrencilerin bireysel işlerini değerlendirme içerisine almaları, her birinin ilerleyişlerini takip etmelerini sağlar ve bireysel anlamda öğrencilerin performanslarını değerlendirmek için bir temel oluşturur. Öğrenci merkezlidir ve öğrencinin bireysel çabalarını, başarılarını ve ilerlemelerini bir ya da daha fazla öğrenme aralıklarıyla ortaya koymasına yarar.

  • Her öğrenci için ayrı portfolyo hazırlanır.
  • Her öğrencinin yapmış olduğu çalışmalar derlenir.
  • Portfolyo bir bakıma öğretmenlerin öğrencilere yardımcı olmasına yarayan bir kılavuz niteliği taşır.
  • Konuyla ilgili araştırmaları, hayata geçirilen etkinlikleri ve bu etkinliklere ilişkin toplanan verileri içerir.

Tüm bunların yanı sıra portfolyo, iş hayatına atılmış kişiler tarafından da hazırlanabilir. Bir nevi referans görevi gören portfolyolarla kendi çizginizi belirleyebilir, firmaların veya iş almayı umduğunuz kişilerin işleriniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Portfolyo Ne İşe Yarar?

Daha öncesinde yapılan işlerin toplanarak sunulabilir hale getirilmesi, iş başvurusu, iş görüşmeleri ya da bireysel yetenek sergisi için kullanılabilir. Kişilerin artı hanesine yazılacaktır. Firmaların sizin hakkınızda fikir sahibi olabilmesi ve değerlendirmeyi kolaylaştırması adına önemli olan portfolyoda, kendinize referans olabilecek çalışmalara yer verilir.

Freelance iş olanaklarını da çeşitlendiren portfolyo, müşteriyle hizmet veren arasındaki beklentiyi karşılayabilme ya da doğru kişiyle doğru işi yapabilme adına insanlara ipucu verir. Örnek verecek olursak, doğum fotoğrafçısı arıyorsanız, fotoğrafçının önceki işlerini görmek istersiniz. Bu nedenle sizinle iş yapmak isteyenler de portfolyonuzu incelemek isteyebilirler.

Bize Ulaşın

Tüm Soru, Görüş ve önerileriniz için bize ulaşın.